TC Resmi Gazete

bequeM - Newspaper from Brazil -

Published in Turkey - First steps in eRevollution - 3 years ago - 5

Öncelikle hepinize makaleme ve yeni gelen oyuncularımıza oyuna hoş geldiniz demek istiyorum. Oyunun tutorial aşamasında büyük eksikler olduğunu ve Türk oyuncuların bu tutorialdan tam anlamıyla oyunu anlayamadığını gördüm. Ayrıca ülkeye yeni oyuncu çağırmak için de bu makaleyi yazma ihtiyacı hissettim. Bu makalenin yeni gelen herkese yardımcı olmasını umuyorum.

Öncelikle ana sayfada bizi karşılayan renkli şeyler ile başlamak istiyorum. 

https://i.ibb.co/19KDCjD/Ana-Sayfa.png

Bu sayfada siz bu makaleyi okurken büyük ihtimalle farklı eventler bulunacaktır. Resimde de bağırdığı gibi üstteki 3 dikdörtgen alan ben eventim diyor. Oyun içerisinde bir çok farklı event mevcut durumdadır. Bu eventleri, dikdörtgen alanlara tıklayarak inceleyebilirsiniz. Çok basit mantıkları olduğu için anlamanızın uzun süreceğini düşünmüyorum. En altta ise Günlük Emir şeklinde bir alan gözüküyor. Bu alana daha sonra Askeri Birlik bölümünde değineceğim.

Birinci adımı hızlıca atladığımıza göre artık sol kısımda yer alan bölgeyi anlamaya başlayabiliriz. Öncelikle Yerlerim isimli sekmeyi anlatacağım.

https://i.ibb.co/7gM1JCQ/Yerlerim.png
Yerlerim
Burada karşımıza 5 yeni bölüm açılıyor. Bu bölümlerden ilk olarak Şirketler bölümünü işleyeceğiz. 

https://i.ibb.co/bdvR7dX/irketler-1.png
Şirketler
Öncelikle 1 ile numaralandırmış bölgeyi anlatıyorum. Bu tuşa tıkladığınızda karşınıza Çalışan Yönetimi isimli yeni bir sayfa çıkacaktır. Çıkan bu sayfada iş ilanı verebilir, verdiğiniz iş ilanında çalışanların çalışma oranlarını görebilir ve çalışanlarınızı kovup maaşlarını değiştirebilirsiniz. Maaş değiştirmek için sağ üst köşede bulunan çarkı kullanabilirsiniz. Şahsi tavsiyem oyunun başlangıç aşamalarında herhangi bir işçi çalıştırmamanız çünkü başlangıçta oyuncular çok güçsüz ve maddi açıdan zayıf oluyorlar. Bu sebeple işçi bulundurmak yeni oyuncuya faydadan çok zarar sağlıyor. 

2 ile numaralandırılmış tuşa tıkladığınızda ise karşınıza resimler çıkıyor. Bu resimlere tıklayarak oyunun fabrikalarının kurulum bedellerini görebilir ve kendinize yeni bir fabrika kurabilirsiniz. 

3 ile numaralandırılmış bölge bir madalyayı temsil ediyor. Bu bölgeden madalyadaki ilerlemenizi takip edebilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz üzere 30 günlük çalışmanın ardından bu madalyayı alabiliyorsunuz.

4 ile numaralandırılmış bölgede yeni oyuncularda İş Bul şeklinde bir seçenek çıkacaktır. Yeni bir iş bulduktan sonra görselde bulunan bölgeye tıklayarak çalışabilirsiniz. Ayrıca patronunuzda para kalmadığını gördüğünüzde İstifa yazan bölümden çalıştığınız şirketi bırakabilirsiniz.

5 ile numaralandırılmış bölge genel olarak sizin kalan işçi jetonunuzu (İşçi çalıştıkça veya eventlerden gelir.) ve şirketlerinizi gösterir. Yönetici olarak çalış bölgesinin solunda yer alan kareyi işaretlediğinizde hızlı bir şekilde tüm şirketlerinizde çalışıp üretim yapabilirsiniz. Ayrıca anonim facebook profil fotoğrafi görüntülerine tıklayarak da işçilerinizi istediğiniz fabrikada çalıştırabilirsiniz.

https://i.ibb.co/1Z0cFFC/Antrenman-Binalar.png


Antrenman Binaları
Bu bölgenin çok basit bir mantığı yer alıyor. 1 ile işaretli tuşa basarak antrenman binanızı geliştirebilir, eğitim tuşuna basarak da antrenman yapabilirsiniz. Antrenmanlar sizin gücünüzü arttırır ve bu güç savaşlarda daha fazla hasar vurmanızı sağlar.

https://i.ibb.co/qCTWhcT/Depo.png
Depo
1- Bu bölgeden depo kapasitenizi arttırmak için 2 farklı çeşitte depo satın alabilirsiniz. Size tavsiyem zorda kalmadıkça depoya masraf yapmamanız konusunda. Depo almak zorunda kaldığınızda da kesinlikle TRY ile alınan depoyu almayın.

Deponuza girdiğinizde doğal olarak deponuzda yer alan eşyaları görürsünüz. En üstte bulunan temporary items bölümü süreli eşyalarınızı gösterir ve süre 1 gündür. 1 gün içerisinde harcamadığınız taktirde bu eşyalar kendiliğinden yok olurlar.

2- Bu bölgeden kendi eşyalarınızdan satmak istediğiniz malı seçebilirsiniz.

3- Satmak istediğiniz eşyadan ne kadar satmak istediğinizi buraya yazıyorsunuz.

4- Satmak istediğiniz eşyanın fiyatını buraya yazıyorsunuz. Eşyalarınızın satılmasını istiyorsanız güncel fiyatlarını takip etmenizi öneririm.

https://i.ibb.co/5TbS9wT/Geli-tirilmi-Binalar.png
Geliştirilmiş Binalar
Bu bölgede sahip olduğunuz ve aktifleştirdiğiniz evleri görebilirsiniz. Ev aktifleştirdiğiniz taktirde evin kalitesine göre enerji kapasitenizi arttırmakla beraber günde 2 kez çalışma imkanı sağlar.

1- Bu bölge gereksiz bir yer. Oyunda ilerledikçe buraya ihtiyaç duyacaksınız. Şuan ben bile açmıyorum bu bölgeyi :P

2- Bu bölgeden sahip olduğunuz evleri görebilir ve aktifleştirebilirsiniz.

https://i.ibb.co/R4F1db2/Stratejik-Binalar.png
Stratejik Binalar
Bu bölge de çoğunlukla gereksiz bir bölge. Aşırı zengin olmadığınız sürece açmayacaksınız bile bu sekmeyi. Aşırı zengin olduğunuzda da bu bölgenin ne işe yaradığını, nasıl çalıştığını öğrenmiş olacaksınızdır. Klasik mantık ile çark tuşundan yeni bina inşa edebilir, inşa et tuşuyla koşulları sağladığınız taktirde ürünü elde edebilirsiniz.

Pazaryeri
https://i.ibb.co/Chqzf9n/Pazaryeri.png

Bu bölgeye tıkladığınızda 4 farklı bölüm açılıyor. Bunları da sırasıyla anlatıyorum. Öncelikle Ticaret Merkezi nden başlayacağız.
https://i.ibb.co/BLgKnwD/Ticaret-Merkezi.png
Pazaryeri
İsminden de anlayacağınız üzere burada pazar yani satılık eşyalar yer alıyor. 1 ile belirttiğim tuşa basarak farklı ülkelerin pazaryerlerini kontrol edebilirsiniz. İhtiyacınız olan veya kontrol etmek istediğiniz eşyayı görsellerden seçip kalitesini de belirledikten sonra fiyatları görebilirsiniz.

https://i.ibb.co/S0gw2Sb/Bulma-Piyasas.png
İş Bulma Piyasası
Buradan yine isimden de anlaşıldığı üzere mevcut işleri görebilirsiniz. Çalışma sekmesinin dışında buraya bakarak günlük maaşı size uyan veya arkadaşınızın şirketini bulup 1 ile belirttiğim bölgede çıkan tuşa tıklayarak işe girebilirsiniz.

https://i.ibb.co/FXM5d33/Para-Piyasas.png
Para Piyasası
Bu bölgede ülkede yer alan borsayı takip edebilirsiniz. Karşınıza ilk çıkan sayfada TRY karşılığı altın satın alabilirsiniz. 1 ile belirttiğim tuşa basarak sayfayı değiştirebilir, altın karşılığı TRY alabilirsiniz. 2 ile belirttiğim tuştan isteğinize göre borsaya altın veya TRY koyabilirsiniz. 3 ile belirttiğim tuşta ise bu tekliflerinizi görebilir, isteğinize göre teklifinizi kaldırabilirsiniz. 

https://i.ibb.co/yPGFDfJ/Sat-l-k-irketler.png
Satılık Şirketler
Bu bölgeden isimden de anlayacağınız üzere satılık şirketleri görebilirsiniz. Görmek istediğiniz şirketleri görsellerden seçebilirsiniz. 


Topluluk
https://i.ibb.co/r2KSyPm/Topluluk.png
Bu bölgeye tıkladığınızda 7 yeni bölüm karşınıza çıkıyor. İlk olarak Ülkem bölgesini anlatacağım.
https://i.ibb.co/s19rXMM/lkem.png
Ülkem
1- Bu tuşa tıklayarak aynı sayfayı tekrar açmış oluyorsunuz. Pek bir işlevi yok. Neden yer alıyor ben de bilmiyorum.

2- Bu tuşa tıklayarak ülkenin ekonomisine göz atabiliyorsunuz. Burada ülkenin hazinesinden tutun da haftalık aldığı vergileri görebilirsiniz. Ayrıca ülkenin sahip olduğu bonusları da görebilirsiniz. Bonuslar ise şirketlerin üretimi sırasında ekstra üretim imkanı sağlıyor. Hangi bonus ne işe yarar diye sorarsanız kaç yıldır oynuyorum şu oyunu halen çözemedim. Bilen abiler bu konuda detaylı bilgi edinmek isteyen arkadaşlara yardımcı olacaktır.

3- Bu tuşa tıklayarak ülke siyasilerini görebilirsiniz. Devlet başkanı ve kabinesine ek olarak milletvekillerinin partilerinin oranını da görebilirsiniz. Fazla bir işlevi yok. Sadece yetkili abilere daha hızlı ulaşabiliyorsunuz.

4- Bu tuşa tıklayarak ülkenin askeri durumunu görebilirsiniz. Ülkenizin doğal düşmanını, savunma kalkanını ve ülkeniz dahil olmak üzere ülkenizin müttefiklerinin bulunduğu savaşları da aynı şekilde buradan görebilirsiniz.

5- Bu tuşa tıklayarak meclisin gidişatını takip edebilirsiniz. Mecliste hangi yasalar sunulmuş, hangi yasa ne kadar kabul ne kadar red oyu almış görebilirsiniz.

6- Bu tuşa tıklayarak az önce saydıklarımı başka ülkelerin sayfalarında takip edebilirsiniz.

7- Bu tuşa tıklayarak ülkenin bölgelerini ve bölgelerde yaşayan insan sayısını daha detaylı görebilirsiniz. Ekstra olarak bonus mevzusunu da anlatıyor bu bölgede.

Askeri Birlik
Bu bölüme tıklayarak askeri birlik oluşturabilir veya mevcut bir birliğe katılabilirsiniz. Bu sekmede kapasitesi dolu olan askeri birlikler gözükmeyecektir.

Parti
Bu bölüme tıklayarak parti oluşturabilir veya mevcut bir partiye katılabilirsiniz.

Gazete
https://i.ibb.co/kh5Ppyx/Gazete.png
Bu bölgede mevcut gazeteniz bulunuyor. Gazeteniz yoksa bile buradan gazete oluşturabilirsiniz. 1 ile belirttiğim tuştan yeni bir makale yazabilir, 2 ile belirttiğim tuşa tıklayarak gazete bilgilerinizi düzenleyebilirsiniz. Başkasının gazetesine girdiğinizde 3 ile belirttiğim tuşa tıklayarak oy verebilirsiniz. Oy sayısı arttıkça makalenin gündeme girme şansı artar.

Seçimler
Bu bölüme tıklayarak ülkenizin tarihinde her ay gerçekleşmiş seçimlerin kazananlarını görebilirsiniz.

Sıralama

Bu bölüme tıklayarak ülkenizde ve dünyada bulunan çeşitli sıralamalarda yer alan insanları görebilirsiniz. 

Dünya Haritası
Bu bölüme tıklayarak dünyanın mevcut haritasını görebilirsiniz.

BAZI KISALTMALAR VE TERİMLER
SAVAŞLARLA İLGİLİ KISALTMALAR


BH (Battle Hero): Savaş Kahramanı. Savaşta en yüksek hasarı veren oyuncu.
COD (Champaign of the day): Günün Cephesi. Hükümet tarafından belirlenen günün en önemli cephesidir.
DAMAGE: Hasar. Bir oyuncunun vuruş gücünü belirleyen rakam. 
DO (Daily Order): Günlük Emir. Bulunduğunuz ordu tarafından belirlenir ve o cephede 50 vuruş yapıldığı takdirde ödül kazanılan görevdir. 
ED (Energy Drink): Kullanıldığı zaman 100 enerji veren nesnedir. EB olarak da kullanan olabilir :)
FF (Fight Force): Savaşacağınız zaman yapabileceğiniz vuruş sayısı.  Enerjinizin onda birine denk gelir.
MU (Military Unit): Askeri Birlik
RANK: Rütbe. Oyuncunun savaşlarda yaptığı vuruşlar sonucu aldığı puanlarla edindiği rütbe puanı.
RW (Resistance War): İsyan Savaşı.  İşgal edilen bölgenin kurtarılması için açılan savaş.
RH (Resistance Hero): İsyan Kahramanı. İsyan savaşı kazanıldığında isyanı açan oyuncunun aldığı ünvan.
STR (Strength): Güç. Oyuncunun savaşta vuruş gücünü belirler.
TANK: Diğer oyunculara göre STR si (gücü) çok yüksek, vuruş gücü çok yüksek oyuncu.
TANKLAMAK: Vuruş gücü yüksek olan oyuncunun savaşta sürekli vuruş yapması. 
 


SİYASİ KISALTMALAR

CM (Congress Member):
 Kongre üyesi yani Milletvekilidir.
CP (Country President): Ülke Başkanı
CS (Citizenship): Vatandaşlık
Governor: Vali
Impeachment: Ülke başkanını görevinden alma yasası. Milletvekilleri tarafından verilir. Meclisin %66 oyunun evet verilmesi gerekir ve oylama 24 saat sürer. Genelde impeç şeklinde kullanırız.
MEB: Milli Eğitim Bakanlığı
MoD (Ministry of Defense): Milli Savunma Bakanlığı
MoE (Ministry of Economy): Ekonomi Bakanlığı
MoFA (Ministry of Foreign Affairs): Dış İşleri Bakanlığı
MPP (Mutual Protection Pact): Ortak Savunma Paktı. Ülkeler arasında yapılan müttefiklik antlaşması.
MSB: Milli Savunma Bakanlığı
MV: Milletvekili
NE (Natural Enemy): Doğal Düşman. Yasa ile ülkelere karşı aktif hale getirilebilir. Bu ülkelere karşı vurulduğunda özel avantajlar sağlar.
Neutral: Tarafsız Ülke
PTO (Politically Take Over): Bir ülkeyi mecliste çoğunluğu ele geçirerek veya devlet başkanı seçilerek kendi kontrolüne almaktır. 
TO (Take Over): Ele geçirme. Çoğunlukla parti ele geçirme anlamıyla kullanılır.
TW (Train War): Anlaşmalı Savaş. Ülkeler kendi aralarında anlaşarak antreman amaçlı cephe açarlar.  


MADALYALAR 
 

HW (Hard Worker): Çalışkan İşçi Madalyası. Her 30 gün çalışma sonucu kazanılır. 
CM (Congress Member): Milletvekili Madalyası. Ayın 15 inde yapılan seçimlerinde milletvekili olan kişilere verilir.
CP (Country President): Ülke Başkanı Madalyası. Ayın 5 inde yapılan seçimlerde ülke başkanı olan kişi bu madalyayı kazanır.
MMM (Media Mogul): Medya Kralı. Gazetenizin 100 aboneye ulaşması durumunda kazanılan madalyadır.
BH (Battle Hero): Savaş Kahramanı. Bir savaşta en yüksek hasarı veren kişinin kazandığı madalya.
RH (Resistance Hero): İsyan Kahramanı. İsyan savaşı kazanıldığında isyanı açan oyuncunun aldığı madalyadır.
SS (Super Soldier): Süper Asker Madalyası. Her 250 güce ulaştığınızda kazanacağınız madalyadır.
Society Builder: Toplum Kurucusu Madalyası. Oyuna davet linkiniz ile gelip 30 seviyeye ulaşan her kişi için bu madalyayı kazanırsınız.
TP (True Patriot): Gerçek Vatansever Madalyası. Kendi ülkeniz için belirli hasar vermeniz sonucu kazanılan madalya. Bu hasar derecesine profilinizden erişebilirsiniz.


DİĞER KISALTMALAR VE TERİMLER
   

BB (Babyboom): Nüfus Patlaması. Kısa zamanda sağlanan nüfus artışı.  
CC (Country Currency): Oyundaki genel para birimi.
DONATE: Bağış. Nesne veya para gönderilmesi.
ENDORSE: Makale açan kişiye yapılan para bağışı. 
FP (Forfeit Point): Ceza Puanı.
FRM (Food Raw Material): Ekmek Hammaddesi
MB: Merkez Bankası
PM (Personal Message): Kişisel ileti göndermek.
Shout: Ana sayfada bulunan sohbet barlarından paylaşılan mesajlardır.
SUB (Subscribe): Abone
S: Abone olundu manasında kullanılan kısaltmadır.
TG (Train Ground): Antrenman Alanı. Burada eğitim yaparak güç kazanılır.
VOTE: Oy
V: Oylandı manasında kullanılan kısaltmadır.
WRM (Weapon Raw Material): Silah Hammaddesi
WT (Work and Train): Günlük çalışma ve antrenman yapılması. 
XP (Experience Point): Tecrübe Puanı. Oyundaki gelişim seviyeni belirleyen puandır.
q1, q2, q3, q4, q5 (Quality): Oyundaki gıda, silah vb. ürünlerin kalitesini belirleyen seviyeler. kalite arttıkça fiyat ve üretim maliyeti de artar.  

Eksik ve yarım noktalar mutlaka ortaya çıkacaktır. Bu sebeple kusurumu maruz görünüz. Olabilecek en detaylı şekilde bir rehber hazırlamaya çalıştım. Umarım hepinize yardımcı olur. İyi oyunlar.

Support

JacQ stankOJacQ stankOJacQ stankOJacQ stankOJacQ stankOJacQ stankOJacQ stankOJacQ stankOJacQ stankOJacQ stankOJacQ stankOJacQ stankOzuzu61zuzu61zuzu61Ignis17Hermes1001Hermes1001Hermes1001Hermes1001JacQ stankO

Comments (5)

İnanılmaz faydalı makale yeni başlayanlar için. Emeğine sağlık saygı duydum kankam. o7
O7
Emeğine sağlık, güzel bir bilgilendirme
o7
s4v8